Щоб знайти скарб, придбати хороший металошукач недостатньо. Потрібно навчитися ним користуватися. Для цього доведеться розібратися з принципом дії інструменту. Зверніть увагу: не всі моделі — універсальні. Більшість детекторів призначаються для виявлення тільки певних груп металів.
Кращий друг копача-брендовий інструмент. Перевагу варто віддати металошукачеві від Fisher, Garrett, Minelab або XP. Обладнання від цих фірм характеризується високою якістю і призначається для пошуку металів, монет і коштовностей у нейтральному середовищі.
Як працює металошукач
Більшість детекторів працюють за одним принципом. Розглянемо особливості металошукача на прикладі Garrett ACE 150. Основу конструкції складають 2 штанги, блок управління, котушка, роз’єми для неї, відсік для акумуляторів. Верхня штанга обладнана рукояткою і підлокітником.
Виявляти металеві вироби в землі дозволяє електропровідність. Детектор працює за наступним принципом: котушка генерує електромагнітні хвилі певної частоти, які відбиваються від шуканої мети. Електронний блок обробляє відбиту хвилю і сигналізує про виявлення металевого предмета. Пам’ятайте: не всі метали мають однакову електропровідність. Цей параметр дозволяє зрозуміти, з якого матеріалу виготовлений предмет, ще до викопування.
Види металодетекторів
Виробники металошукачів (наприклад, XP, Minelab, Garrett) випускають інструменти різних видів. Так, обладнання відрізняється чутливістю, робочою частотою, глибиною пошуку. Вибору доступні як найпростіші моделі, призначені для виявлення металевих виробів у землі, так і складні прилади, заточені під конкретні завдання.
Залежно від схеми металошукачі діляться на 4 види:
- Імпульсні-підходять для пошуку різних металів. Обладнані котушкою, електромагнітне поле якої створює вихрові струми на поверхні металевого виробу. Зручні для роботи з засоленими грунтами.
- Генераторні — призначаються для виявлення конкретного металу. Оснащуються LC-генератором.
- Прилади типу «прийом-передача» — дозволяють працювати з різними видами ґрунтів. Оснащуються двома котушками — передавальної і пошукової. Перша випромінює сигнал, друга — приймає. У цю групу входять в основному детектори середнього цінового сегмента.
- Індукційні — від попереднього виду відрізняються наявністю однієї котушки, яка і приймає, і посилає сигнал. Високий вміст солей в грунті може викликати перешкоди в роботі металодетектора. Щоб обладнання коректно функціонувало, його потрібно налаштовувати.
Важливі технічні параметри
Вибираючи детектор, в першу чергу звертайте увагу на робочу частоту, чутливість і дискримінатор. Від цих параметрів залежать можливості пристрою. Так, частота впливає на глибину пошуку і розмір шуканого предмета. Чим нижче цей показник, тим глибше можна копати. Придбати низькочастотну модель варто для виявлення великої мети. Щоб шукати дрібні вироби, вибирайте пристрій з високою частотою.
Прилади початкового рівня, як правило, функціонують з однією частотою. А ось напівпрофесійні металошукачі — наприклад, Minelab X-Terra 705 — застосовують цілих 3, що дозволяє виявляти предмети різних розмірів на різній глибині. Максимальна глибина пошуку також залежить від чутливості. Дискримінатор дає приладу можливість реагувати тільки на певний вид металу.